Kategorie
Impregnaty Porady

Rodzaje impregnatów do ścian oraz ich działanie

Wewnętrzne ściany domu, jak i te znajdujące się na zewnątrz wykonane są najczęściej z nietynkowanych cegieł. Zabezpieczenie tej warstwy wymaga odpowiedniego pokrycia w postaci warstwy impregnatu. Wówczas zachowają trwałość, czystość oraz świeży wygląd. Jak obecnie wykonuje się ten zabieg? Czy faktycznie tym sposobem jesteśmy w stanie uzyskać pożądany efekt? 

Na czym polega impregnowanie ścian i murów?

Bezpośrednie naniesienie na materiał murowy zabezpieczającej warstwy nazywa się impregnowaniem. Użyte impregnaty do murów i ścian pełnią funkcję ochronną poprzez głębokie wnikanie w strukturę materiału. W ten sposób uniemożliwiają wchłanianie wody, tłuszczu, osadzanie się kurzu oraz wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Zminimalizowane zostanie ryzyko wystąpienia przebarwień, kolor ścian czy muru nie wyblaknie. Obecnie występujące na rynku impregnaty do murów i ścian mają za główne zadanie stworzenie specjalnej powłoki hydrofobowej.

Zabezpieczenie przed wnikaniem wody w materiał

Impregnaty do murów i ścian nie pozwalają na wchłanianie wodynawet przez materiały o dużej porowatości. Sprawdza się to także w przypadku otwartych kapilar, rys i pęknięć występujących na powierzchniach, gdzie został zastosowany preparat. Istotne jest stworzenie warstwy samooczyszczającej, czyli gładkiej i wywołującej duży poślizg osłony. To właśnie po niej woda szybko spływa i tym samym zbiera osiadający tam kurz. Dobre impregnaty do murów i ścian pełnią zabezpieczenie przed plamami z olejów, spalin i sadzy.

Stopień nasiąkliwości a zastosowanie impregnatu

Przed zastosowaniem preparatu zabezpieczającego mury i ściany należy stwierdzić, jaki występuje stopień nasiąkliwości danego materiału. Największy wskaźnik posiadają te o pełnym czerepie porowatym, z kolei najmniejszy wykazuje klinkier. Wielu producentów, że niektórych rodzajów cegieł nie trzeba zabezpieczać impregnatem. Jednak to wszystko zależy od wilgotności jaka towarzyszy danemu materiałowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *